Nemít náladu může být nemoc

Z portálu Zdravcentra, 5.část

Pocity vyčerpání mohou mít i další příčinu. Chronický únavový syndrom podle odborníků postihuje především ambiciózní, pracovité a velmi vytížené ženy. Tady se však přidávají některé další příznaky, jako jsou zvýšené teploty, bolesti v krku, kloubů a další psychické problémy, jako jsou poruchy vidění, špatná soustředivost, pocity úzkosti. I toto onemocnění je spojeno se stresem a přetížením organismu.

Lékaři zatím nezjistili příčinu tohoto onemocnění a léčba musí být individuální. Podle dosavadních zkušeností však bývá velmi účinné podávání tzv. tricyklických antidepresiv a komplexní léčba průvodních příznaků, jako jsou poruchy spánku, bolest hlavy nebo zažívací potíže.

Prudké teplotní změny
Stresové stavy a deprese mohou vyvolávat i prudké změny teplot. Na fyzické kondici se mohou projevit náhlé noční změny počasí. Stává se, že nejen nemocní, ale i naprosto zdraví lidé nejsou pak schopni ráno vstát a věnovat se denním povinnostem. Mají pocit nevyspání, únavy a takzvaně těžkého těla. Změny teplot a s tím spojená únava se může negativně promítnout například při řízení motorových vozidel. Přímo úměrně se zvyšováním únavy se zvyšuje i agresivita řidičů a klesá i koncentrace. Čeští řidiči jsou svou agresivitou při změnách počasí typičtí.

Změny času
Poruchy spánku, únava, potíže s orientací v čase a další tělesné a psychické potíže provázejí každoročně více než dvě třetiny dospělých při přechodu z letního času na zimní a naopak. Největší potíže mají lidé se směnným zaměstnáním a lidé s nadměrným pracovním zatížením. V některých případech se mohou objevit bolesti břicha, závratě nebo výpadky paměti. Všechny obtíže by měly do 48 hodin postupně vymizet a organismus se s přechodem na zimní čas pomalu vyrovná. Rozhodně bychom se únavě neměli poddávat, ale jít například na procházku do přírody. Dále lze doporučit konzumaci čerstvých vitaminů, případně doplněných o rozpustné formy vitaminových tablet. Pokud únava přetrvává, je vhodné navštívit praktického lékaře. Více než půl roku trvající pocit únavy může být signálem právě pro chronický únavový syndrom.

Obrana proti stresu
Stresu se můžeme účinně bránit. Naše mysl je mocná a určuje prakticky veškeré naše dění. Zprostředkovává nám radost, lásku, štěstí, ale i strach, úzkost, stres a depresivní stavy. Proto je dobré se naučit s ní zacházet, a tím si zkvalitnit život.

MUDr. Eugen Hinterbuchner

ZPĚT